• sklep@ubieramy-meble.pl
  • 22 357 4246 Infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8 do 16
  • Darmowa dostawa InPost powyżej 300 zł

Kup w przeciągu:

15

 

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj

 

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

  • SSL Bezpieczne zakupy

  • 30 dni na zwrot towaru

  • Szybka wysyłka

  • Korzystne ceny

  • Sprawdzona jakość       Kup dziś, zapłać później!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Świąteczne porządki - od czego zacząć, jak zaplanować i dlaczego robimy przedświąteczne porządki? 0
Świąteczne porządki - od czego zacząć, jak zaplanować i dlaczego robimy przedświąteczne porządki?

Święta Bożego Narodzenia co roku wywołują wiele wrażeń. Klimat spowodowany wszechobecnymi choinkami i ozdobami świątecznymi, udziela się niemal wszystkim. Wielogodzinne zakupy i gotowanie, to tylko połowa spraw do załatwienia w tym gorącym okresie. Najwięcej emocji od zawsze wywołują przedświąteczne porządki. Są one nieodzownym elementem grudnia. Niestety, większość z nas zabiera się do nich zdecydowanie za późno. Brak dobrej organizacji, wprawia w zły nastrój, a magia świąt niepostrzeżenie nas opuszcza. Jak zaplanować przedświąteczne porządki, by uporać się z nimi spokojnie?

Porządki świąteczne - od czego zacząć?

Świąteczne porządki zazwyczaj kojarzą nam się z ogromną bieganiną. Wiele osób zostawia je na ostatnią chwilę. Wynika to często z namiaru codziennych obowiązków. Sprzątanie całego mieszkania, a nawet domu, dzień przed przyjazdem gości, graniczy z cudem. Jednak można to zorganizować inaczej. Nawet jeśli w ciągu dnia, nie dysponujemy dużą ilością czasu. Dobrze zaplanowane czynności, zajmą zaledwie kilka minut w napiętym harmonogramie. Wiele porządków możemy wykonać ze znacznym wyprzedzeniem. Aby wszystko przebiegło sprawnie, już z początkiem grudnia, zaplanujmy świąteczne porządki. Zacznijmy od wydzielenia zadań domownikom. W końcu święta, to czas rodzinny. Dlatego ich organizacja również powinna zostać podzielona na współbiesiadników. Jeżeli do wspólnej wieczerzy zasiadamy z osobami, które nie są codziennie obecne w naszym życiu, nie bójmy się prosić ich o pomoc. Co prawda, nie wyręczą nas oni w myciu okien, czy praniu firan, ale mogą zająć się czymś innym. Dobrym pomysłem będzie zaangażowanie gości w organizacje dekoracji świątecznych na stół, czy zakup opłatka. Takie drobne gesty, sprawią że na naszej głowie zostanie mniej zmartwień. Same porządki warto zacząć od rzeczy, które robimy rzadko. Jeżeli na samym początku zabierzemy się za mycie podłóg, dołożymy sobie jedynie pracy. W końcu, jeszcze nie raz podczas przedświątecznych przygotowań, coś na nią upadnie. Krzątające się po kuchni osoby również mogą ją ponownie ubrudzić. Dlatego porządki zawsze zaczynamy od szczegółów. W tym przypadku może to być pranie pościeli dla gości, czy obrusów i serwet. Jeżeli za pracę zabierzemy się z głową i podzielimy ją na etapy, nie wprowadzimy dodatkowego napięcia, a nasz spokój pozostanie nienaruszony. 

Jak zaplanować porządki przedświąteczne?

Zabierając się za porządki przedświąteczne, zacznijmy od ich zaplanowania. Większość czynności wpływa na inne. Dlatego warto zabrać się do tego od organizacji. Dzieląc zadania między domowników, upewnijmy się, że każdy podoła temu, które mu powierzyliśmy. Następnie sporządźmy listę gości i potraw, jakie zamierzamy postawić na świątecznym stole. Zróbmy również przegląd szaf i ozdób, upewniając się, co nadaje się do ponownego użytku, a czego zakup jest konieczny.  Planowanie przedświątecznych porządków wymaga pewnej wprawy. Jeżeli mamy taką możliwość, warto skorzystać z wiedzy starszych pokoleń. Przygotowując listę zadań, skonsultujmy ją z babciami i mamami. Być może zapomnieliśmy o ważnym aspekcie. Siadając do planowania, podzielmy przestrzeń do uporządkowania na obszary. Kolejno prześwietlając każde pomieszczenie, pomyślmy co musimy w nich zrobić. Przygotujmy plan świątecznych porządków, w którym umieścimy ważne zadania. W ten sposób, poświęcając zaledwie kilka minut z każdego dnia, możemy spokojnie uporać się z przedświątecznymi porządkami. Podkreślmy na czerwono te zadania, które pozostają absolutnie konieczne. Na zielono zaznaczmy czynności, bez których spokojnie się obejdziemy. Ostatnim kolorem oznaczmy rzeczy, które wykonane muszą zostać jak najpóźniej. W ten sposób szybko zorientujemy się, że dobra organizacja, to klucz do sukcesu. Gdybyśmy wykonywali wszystko zgodnie z listą, nie patrząc na kolejność, nasz wysiłek okazałby się zapewne syzyfową pracą. Krótkie, grudniowe dni są pełne świątecznej magii, ale i nerwów, dlatego nie dajmy się ponieś przedświątecznej gorączce. Zachowajmy spokój i trzymajmy się planu. Z jego pomocą spokojnie poradzimy sobie ze wszystkim. Szczególnie ważne jest to, by przy pracy nie doszło do żadnych wypadków. To niestety dość często zdarza się, gdy wykonujemy coś w pośpiechu. Dlatego nie pozostawiajmy ważnych spraw na ostatni dzwonek. 

Dlaczego robimy świąteczne porządki?

Święta, to często jedyny czas w ciągu całego roku, gdy spotykamy się z najbliższymi. Do wspólnej kolacji, siadają zazwyczaj wszystkie pokolenia, a dzielące rodzinę na co dzień kilometry, przestają istnieć. Wspólna biesiada, to czas wspaniały, jednak odwiedziny dawno niewidzianego kuzyna, mogą wprowadzić lekkie napięcie. Chcąc pokazać się z jak najlepszej strony, gospodarze stają na głowie, by wszystko smakowało jak najlepiej. Oprócz wrażenia, jakie ma sprawić świetne jedzenie, równie ważny jest klimat. Dlatego statystycznie, to właśnie przed świętami najwięcej osób decyduje się na drobne remonty. Porządki są częścią przygotowań do świąt. Czyste mieszkanie jest swego rodzaju  wizytówką. Choć większość osób stara się zachowywać porządek na co dzień, to jednak właśnie wizyta gości skłania ich do oczyszczania przestrzeni, nawet nie użytkowanych pokoi. Przyjęcie wielu krewnych w nasze progi, powoduje, że czujemy presje. Chcemy, by odwiedziny w naszym domu, pozostały na długo w ich pamięci. Dobre wrażenie, to postawa. Miło przyjęty gość, chętnie wróci do naszego domu. Przedświąteczne porządki są zatem równie ważne, jak zakup karpia. Wiele osób przyznaje również, że to wniesienie choinki, czy ustawienie innych ozdób sprawia, że zabierają się za porządki. Nie ruszane od poprzednich świąt bombki, zalegają na dnie szafy. Wyciągając je, automatycznie uruchamiamy lawinę kolejnych czynności. Aby dostać się do zakopanego pod stertą ubrań pudła, musimy je najpierw poskładać. Następnie każdy stroik odkurzyć. Podłogę umyć, by drzewka ciągle nie przestawiać. Firany zmienić, gdyż śnieżnobiałe lepiej będą odbijały światło lampek. W ten oto sposób, prosta z pozoru czynność, jak ubranie choinki, powoduje że sprzątamy połowę domu. 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisując się do newslettera i rejestrując konto w naszym sklepie zyskasz kod na 30% zniżki przy pierwszym zamówieniu! Otrzymasz również dostęp do najnowszych ofert i promocji! Nie zapomnij potwierdzić zapisu do newslettera żeby odebrać rabat!
Zapisując się do newslettera oświadczam, że zapoznałem/łam się z regulaminem sklepu internetowego i akceptuję jego treść.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium