Ochrona przed alergenami jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu można zadbać o zdrowie swoich i bliskich, jak również codzienne samopoczucie. Pomagają w tym m.in. antyalergiczne materiały, które wykorzystuje się do wykonania pokrowców stosowanych na łóżko. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu, ponieważ to właśnie one mogą okazać się jedną z najskuteczniejszych broni w codziennej walce z alergią wśród dorosłych i dzieci.
Czym są pokrowce antyalergiczne i dlaczego warto je mieć?
Certyfikowane pokrowce antyalergiczne stanowią barierę ochronną pomiędzy materacem a człowiekiem. To właśnie w łóżku na co dzień swoje miejsce "znajdują" różnego rodzaju kurze i roztocza, które należą do najczęściej wywołujących reakcje antyalergiczne. W konsekwencji wiele osób ma co czynienia z uporczywym kaszlem, katarem. Niekiedy dochodzą do tego zaczerwienienia na skórze oraz wysypka, które dodatkowo mogą obniżać samopoczucie u wielu osób. Stosując antybakteryjne pokrowce na łóżka, można zminimalizować ryzyko wystąpienia takich objawów, dzięki czemu będzie można również poprawić swój sen. Nie trzeba będzie przejmować się niczym, co też pozwoli się wyspać. Efektem będzie większa ilość energii każdego poranka i lepsze samopoczucie.
Jak pokrowce antyalergiczne chronią przed alergenami?
Hipoalergiczne pokrowce wykonane są z gęsto tkanych materiałów, które nie są w stanie przepuszczać żadnych pyłków, kurzów lub innych alergenów. Nie osiadają one wewnątrz łóżek, dzięki czemu nie szkodzą one zdrowiu. Co więcej, mechanizm działania takich pokrowców sprawia, że nie dochodzi do rozwoju alergenów wewnątrz. Nie ma się do czynienia ze sprzyjającym środowiskiem, które mogłoby sprawić, że tych roztoczy, itd., będzie z dnia na dzień coraz więcej.
Warto również nadmienić, że pokrowce dla astmatyków są tak wykonane, że zapobiegają gromadzeniu się wilgoci i potu. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób łóżko pozostaje suche, co również ma duży wpływ na utrzymanie odpowiedniego komfortu w trakcie snu.
Materiały w pokrowcach antyalergicznych – które są najskuteczniejsze?
Pokrowce na roztocza i na inne czynniki alergizujące, które wykonane są z certyfikowanych materiałów, mogą zawierać jony srebra. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ stanowią doskonałą barierę dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Zamiast jonów, całość może zostać przeszyta srebrnymi nitkami, które również będą stanowić doskonałą barierę ochronną. Współczesna technologia pozwoliła również na to, aby w antyalergicznych pokrowcach zostały wykorzystane włókna bambusowe oraz probiotyki, które są w stanie sprawić, że nie tylko roztocza, ale także martwy naskórek oraz zarodniki grzybów nie będą gromadzić się w łóżku.
Najlepsze pokrowce antyalergiczne mogą zostać również wykonane z następujących materiałów:
- bawełna - posiada naturalne właściwości antyalergiczne. Jest to materiał hipoalergiczny, więc minimalizuje ryzyko wystąpienia uczuleń. Dzięki temu, że absorbuje wilgoć, stwarza doskonałe warunki do spania. Na dodatek jest przewiewna.
- len - wykonuje się z niego pokrowce dla dzieci z alergią, ale także dla dorosłych, ponieważ jego właściwości sprawiają, że całość będzie przewiewna. Len zapobiega gromadzeniu się wilgoci.
- mikrofibra - nie wywołuje alergii ani podrażnień skóry. Gęsty ścieg pomaga zatrzymać alergeny. Mikrofibra pozwala na swobodną wymianę powietrza.
Dla kogo są przeznaczone pokrowce antyalergiczne?
Tego typu zdrowe pokrowce polecane są szczególnie dla osób mających alergię na roztocza, astmę i AZS. Aczkolwiek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy mógł z nich korzystać. Szczególnie jest to ważne w przypadku rodziców małych dzieci. Warto już od najmłodszych lat chronić zdrowie swoich dzieci, stosując pokrowce na kurz. Pojawiająca się wysypka na skórze lub też inne objawy związane z alergią są uporczywe nie tylko w ciągu dnia. Katar może powodować duszności, które w nocy również mogą utrudniać zasypianie. Nie jest powiedziane, że alergicy lub astmatycy będą mieli do czynienia ze wszystkimi objawami. Warto jednak ich uniknąć, aby móc zapewnić sobie najlepsze warunki do spania. Pomogą w tym bezpieczne pokrowce ochronne, które dostępne są w różnych rozmiarach.
Jak dbać o pokrowce antyalergiczne, aby zachowały swoje właściwości?
Jak wybrać pokrowce antyalergiczne? M.in. biorąc pod uwagę rozmiar łóżka, jak również renomę producenta. Należy pamiętać także o tym, że pokrowce na materac antyalergiczne wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby mogły zachować swoje właściwości. Bez trudu będzie można je wyprać w warunkach domowych w zwykłej pralce. O tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja pokrowców antyalergicznych, można dowiedzieć się z metki, która musi znaleźć się na każdym takim produkcie. Z reguły bywa tak, że pokrowce należy wyprać w temperaturze 95 stopni z detergentem, który dedykowany jest dla alergików. Wysoka temperatura i odpowiednie środki do czyszczenia pomogą zadbać o utrzymanie czystości. Pokrowce należy wyprać przynajmniej raz na miesiąc. Aczkolwiek, jeżeli ktoś ma takie możliwości, może to robić częściej. Dodatkowo można również pomyśleć o tym, aby pokrowiec wywiesić na dworze, dzięki czemu będzie można go przewietrzyć, pozbywając się zanieczyszczeń, które mogą osiadać na powierzchni.
Zakup pokrowca antyalergicznego to najlepsza inwestycja we własne zdrowie.